tech. dent. Paulina Pokusa | 15.04.2019 | www.dentalscan.pl
Wenus i Mars? Czyli o czym trzeba pamiętać, projektując uzupełnienie protetyczne dla kobiet i mężczyzn

Jakie są różnice między kobietą a mężczyzną, jeśli chodzi u uzębienie? Co nas dzieli? Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano, że w 58% uzębienie jest typowe dla płci, w 24% trudno jest ustalić zależność od płci, natomiast w 18% typ uzębienia u kobiet posiada cechy charakterystyczne dla mężczyzn i odwrotnie. Sprawdźmy, o czym trzeba pamiętać, projektując cyfrowo uzupełnienie protetyczne dla pacjentek i pacjentów.
PSSST… za długie by przeczytać? Informacje z artykułu znajdziesz też w filmie szkoleniowym dla techników i stomatologów. Kliknij, zrelaksuj się i przyswajaj wiedzę w wygodnej formie.
Uzupełnienie protetyczne “żeńskie”
Uzębienie protetyczne żeńskie charakteryzuje się nieco szerszymi siekaczami górnymi przyśrodkowymi oraz mniejszymi kłami, które są o 1 mm węższe niż u mężczyzn. Jeżeli brzeg sieczny zębów górnych, głównie siekaczy bocznych, jest bardziej zaokrąglony, uśmiech staje się bardziej delikatny i kobiecy.
Zęby żeńskie mają zaokrąglone krawędzie sieczne i listwy brzeżne na powierzchni wargowej. Krawędzie sieczne są też najczęściej przezierne. Aby jeszcze bardziej podkreślić charakter zębów można zastosować bruzdy hipoblastyczne.
Parametry cefalometryczne wpływające na profil twarzy oraz kształt warg, stanowiące normę dla kobiet:
- klasyfikacja szkieletowa I klasa,
- protruzja warg: 3,5 mm warga górna, 2,2 mm warga dolne,
- kąt nosowo wargowy 110-120 stopni,
- odstęp pomiędzy wargami 0-3 mm,
- odsłanianie górnych siekaczy 3-5 mm,
- nadzgryz pionowy/poziomy 2-3 mm.
Uzupełnienie protetyczne “męskie”
Zęby u mężczyzn posiadają bardziej wypukłe powierzchnie przedsionkowe niż u kobiet. Szerokość koron kłów górnych u mężczyzn jest prawie równa szerokości koron siekaczy górnych przyśrodkowych.
Aby podkreślić męski charakter zębów kły powinny być kwadratowe i tępe.
Jeśli kieł jest dłuższy od zębów sąsiednich a jego brzeg sieczny jest spiczasty wydaje się on bardziej agresywny. Wrażenie to można podkreślić poprzez mały odstęp sieczny między siekaczami a kłami.
Kły, które nie są dłuższe od zębów sąsiednich, a czasami są nawet krótsze, nie sprawiają wrażenia agresywnych. Wrażenie pasywności kłów można jeszcze bardziej podkreślić zaokrąglając ich kolec sieczny i tworząc wypukły profil z dużymi odstępami siecznymi.
Jeżeli powierzchnia mezjalna leży poza lub nad powierzchnią dystalną siekacza centralnego, wówczas ząb wydaje się bardziej twardy.
Kobiety nie są z Wenus, a mężczyźni z Marsa. Obie płcie pochodzą z Ziemi 🙂 Projektując uzupełnienie protetyczne, nie można o zapominać o subtelnych, ale ważnych różnicach w uzębieniu kobiet i mężczyzn.
Masz niedosyt wiedzy? Sprawdź też artykuł o różnicach w uzupełnieniu protetycznym u starszych i młodszych pacjentów.