tech. dent. Paulina Pokusa | 03.01.2019 | www.dentalscan.pl
Stomatologia cyfrowa to nie tylko implantoprotetyka. Które dziedziny stomatologii skorzystają z technologii CAD CAM?

Stomatologia cyfrowa to już teraźniejszość. Gipsowe modele zalegające w ogromnych magazynach są coraz częściej wypierane przez łatwe do przechowywania i wysyłania modele cyfrowe, a lekarze coraz częściej i chętniej wybierają innowacyjną i niezwykle precyzyjną technologię CAD/CAM. Cyfrowa technologia w gabinecie dentystycznym to nie tylko postęp, ale przede wszystkim oszczędność czasu. Które dziedziny stomatologii z tego korzystają?
Stomatologia cyfrowa w każdej dziedzinie stomatologii
Stomatologia zachowawcza
Zajmuje się metodą zachowania zębów w naturalnym kształcie oraz kolorze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i materiałów odbudowa ubytków może być wykonana w estetyczny, prawie niewidoczny sposób.
Endodoncja
Wiemy, że w przypadku leczenia kanałowego zębów bocznych bardzo często, ze względu na dużą utratę tkanek zęba, jest konieczna jego odbudowa. Endokorona doskonale uzupełnia brakujące tkanki. Jest wysoce estetyczna oraz trwale zabezpiecza opracowany ząb. Precyzja i trwałość tego rodzaju uzupełnień jest bardzo wysoka.
Chirurgia
Rozwiązaniem problemu utraty pojedynczych zębów, głównie przednich, może być zastosowanie mostu typu meryland. Zazwyczaj ma charakter tymczasowy i głównie stosowany jest w przypadku oczekiwania na możliwość odbudowy protetycznej po wszczepieniu implantów. Może również w bardzo przewidywalny sposób ukształtować śluzówkę.
Implantologia
Szablon chirurgiczny znacznie przyspiesza cały proces dzięki precyzyjnemu określeniu lokalizacji implantu na podstawie badania CBCT, przeprowadzonego z użyciem oprogramowania do wizualizacji.
Periodontologia
Leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba coraz częściej jest wyzwaniem w codziennej pracy gabinetu. Jednym z podstawowych faz leczenia periodontologicznego jest faza higienizacyjna, a tu wśród wielu metod można wymienić tymczasowe leczenie protetyczne. Skanowanie wewnątrzustne i wykonanie pracy w laboratorium z monolitu w formie dysku lub bloczka pozwala w bardzo efektywny sposób osiągnąć cel zdrowych dziąseł. Brak naświetlania lampą, a co może się z tym wiązać brak możliwości umieszczenia niespolimeryzowanego do końca materiału w ustach pacjenta. To z kolei wpływa na brak monomeru resztkowego. Sprawia też, że wykonując tą metodą uzupełnienia przy chorym przyzębiu, można osiągnąć doskonale zdrową różową śluzówkę.
Pedodoncja
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna. Dziecko pozytywnie zapamięta gabinet, jeśli pierwsza wizyta wzbudzi jego zaufanie. Opieka stomatologiczna dzieci i młodocianych to nie tylko leczenie. To przede wszystkim zapobieganie problemom stomatologicznym, które mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. Każde dziecko powinno być pod stałą opieką stomatologiczną. Nawet jeśli pozornie nie ma ku temu powodu. Dzięki użyciu skanera wewnątrzustnego zamiast pobierania wycisku metodą tradycyjną w celu diagnostyki lub ortodoncji dzieci nie będą miały żadnych przykrych wspomnień związanych z wykonanym zabiegiem.
Ortodoncja
To jeden z tych działów stomatologii, któremu w aspekcie nowoczesnych cyfrowych rozwiązań producenci poświęcili w ostatnich latach dużo uwagi. Dzięki temu innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przezroczystych nakładek prostuje zęby, zastępując aparaty stałe i ruchome. Nakładki te są estetyczne, bezbolesne oraz biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkownika.
Stomatologia estetyczna
Licówki czy korony pełnoceramiczne wykonane na podstawie wycisku cyfrowego są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby poprawić wygląd zębów. A takich pacjentów witamy codziennie w gabinecie.
Protetyka
Pacjenci odwiedzający gabinet stomatologiczny w dzisiejszych czasach są coraz bardziej wymagający, nie tylko jeśli chodzi o estetykę pracy. Doceniają rozwiązania techniczne, które generuje współczesna stomatologia, również cyfrowa. Codziennością staje się wykorzystanie techniki CAD/CAM do wykonywania prac protetycznych. Coraz bardziej popularne są skanery wewnątrzustne zastępujące klasyczne wyciski. Częściej podczas projektowania przyszłego uśmiechu wspomagamy się programami komputerowymi umożliwiającymi szczegółową analizę twarzy i kształtu przyszłych zębów.
Implantoprotetyka
Rehabilitacja implantoprotetyczna z rozmaitymi brakami uzębienia stała się standardem i dla wielu metodą z wyboru.
Komunikacja z pacjentem
Nowa technologia niezmiernie poprawia komfort pracy lekarza, a tym samym pacjenta, który już na pierwszej wizycie może poznać szczegółowy plan leczenia. Te ulepszone możliwości współpracy przyspieszają dostawę prac i przyczyniają się do uzyskania optymalnych rezultatów. Dentysta i laboratorium mogą łatwo komunikować się on-line i omówić ważne kwestie dotyczące pracy. Mogą podzielić się informacjami na temat wycisku, zdjęć projektu, plików poglądowych 3D, zasugerowania linii brzeżnej.
Cyfrowe wyciski – nowy standard stomatologii
Prostota wykonywania wycisków cyfrowych, krótki czas uzyskania pracy końcowej i wysoka dokładność – przemawiają na korzyść nowoczesnej techniki, a różnica w porównaniu z tradycyjnymi wyciskami z każdym rokiem się powiększa. Wyciski cyfrowe to najbliższa przyszłość stomatologii. Trudno wyobrazić sobie nowoczesny gabinet bez takiego narzędzia w codziennym użytku. Kwestią czasu jest to, że cyfrowe wyciski staną się standardem w klinikach na całym świecie.
W świetle najnowszych osiągnięć technologii CAD/CAM (skanowanie wewnątrzustne, frezowanie i wykonane z wykorzystaniem stereolitografii modele robocze, możliwość wykonania uzupełnienia protetycznego przy fotelu pacjenta) należy się spodziewać, że metody leczenia wspomagane komputerowo będą w przyszłości determinowały sposób funkcjonowania pracowni protetycznych i gabinetów stomatologicznych.
Stomatologia cyfrowa – co będzie następnym krokiem?
Od wielu lat za rozwojem przemysłu ściśle podąża medycyna. Ewolucja dokonana na przestrzeni ostatnich lat pozwala odnieść wrażenie, że jakość naszego zdrowia będzie wkrótce w pełni kontrolowana przez systemy informatyczne. Jeszcze kilka lat temu wizja w pełni kontrolowanej pracy lekarza dentysty czy technika dentystycznego była tak odległa, że większość z nas postrzegała ją jak science fiction. Dziś rzeczywistość często nas zaskakuje. Wszelkie rozwiązania dostępne obecnie w stomatologii cyfrowej zmierzają do eliminowania błędów już na poziomie klinicznym. To w połączeniu z pełnym digitalnym nadzorem w pracowni dentystycznej ewidentnie redukuje czas wykonania oraz zwiększa dokładność prac protetycznych. Rodzi się zatem pytanie: w jakim kierunku podąża współczesna stomatologia? Czy przyspieszenie oznacza eliminację tradycyjnych technik na rzecz technologii cyfrowych?
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do artykułu o 7 zaletach pracy ze skanerem wewnątrzustnym, które musi znać każdy stomatolog.