fbpx

Logowanie



Redakcja | 02.07.2020

Stomatologia cyfrowa w czasie pandemii COVID – zalecenia dla stomatologów i techników dentystycznych

Stomatologia cyfrowa w czasie pandemii COVID – zalecenia dla stomatologów i techników dentystycznych

Usługi stomatologiczne to ta branża, która, pomimo pandemii COVID-19 musi nieprzerwanie funkcjonować. Pomimo początkowej trudności z dostępem do odzieży ochronnej, a także skomplikowanych procedur pacjenci wciąż mogą korzystać z pomocy dentystów. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia przekazało lekarzom szereg wskazówek odnośnie do pracy w tym trudnym okresie.

Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny dla pacjentów gabinetów dentystycznych?

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca kontynuowanie przyjmowania pacjentów. Bez pomocy nie można zostawić zwłaszcza tych, którzy wymagają najpilniejszych działań – leczenia kanałowego czy ekstrakcji zęba. Obecnie mamy do czynienia z koronawirusem powodującym ciężki zespół niewydolności oddechowej. Jego obecność zanotowano w ślinie  – istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia chorobotwórczych organizmów w gabinecie stomatologicznym. Stąd szczególny nacisk na najwyższe standardy bezpieczeństwa zarówno w przypadku lekarzy, jak i samych pacjentów.1

Szkolenia stomatologiczne i wytyczne dla dentystów oraz asysty na czas COVID-19

Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację związaną z COVID-19 i w odniesieniu do stanu pandemii aktualizuje wytyczne dla personelu medycznego. Obecne zalecenia rekomendują przyjmowanie pacjentów nagłych przypadkach. Są to m.in.

  • duże dolegliwości bólowe,

  • nacięcie ropnia,

  • pobranie wycinka do biopsji, w przypadku podejrzenia stanu nowotworowego.

Pozostałe świadczenia podzielono na tryby: przyspieszony oraz planowy. W pierwszej kolejności zaleca się teleporadę, jednak należy mieć świadomość, że nie zastąpi ona w pełni świadczenia zdrowotnego.

Protetyka 3 D w dobie pandemii

W ostatnich miesiącach PTS zmieniło także zalecenia dotyczące leczenia ortodontycznego i wykonywania protez zębowych. Rekomendowane jest kontynuowanie leczenia u pacjentów, u których rozpoczęto je przed epidemią COVID-19. W nowych przypadkach – w pierwszej kolejności należy skonsultować pacjenta zdalnie w celu ustalenia, czy wizyta w pracowni jest niezbędna. Jeśli tak – trzeba zapewnić bezpieczeństwo zarówno samemu lekarzowi, jak i asystentom poprzez zastosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej, przyłbic oraz maseczek. Zaleca się także wykorzystywanie do tworzenia protez technik bezpyłowych, np. skanera dentystycznego 3D.

Stomatologia i implantologia to te dziedziny, bez których pacjenci nie są w stanie się obejść. Dlatego też należy w pełni, ze szczególną troską zadbać o jak najwyższą jakość świadczonych usług oraz ich bezpieczeństwo dla lekarzy, asystentów i osób odwiedzających gabinet. Odpowiednie zadbanie o procedury, oprócz odzieży ochronnej, mogą zapewnić również edukacyjne plakaty

plakat covid dentysta

(do pobrania tutaj) i filmy instruktażowe, takie jak ten poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera

[FM_form id="1"]
Facebook
Facebook