fbpx

Logowanie



tech. dent. Paulina Pokusa | 30.07.2019 | www.dentalscan.pl/

Scanbody: 6 rzeczy, które każdy stomatolog musi o nich wiedzieć

Scanbody: 6 rzeczy, które każdy stomatolog musi o nich wiedzieć

Cyfrowe rozwiązania polegające na zastosowaniu scanbody znacznie ułatwiają pracę stomatologa i technika dentystycznego, ale aby dały satysfakcjonujący efekt, należy znać odpowiedź na kilka pytań. Paulina Pokusa z laboratorium protetycznego Dentalscan zdradza, o czym powinien pamiętać stomatolog, który kupuje scanbody i wysyła skan do pracowni.

Co to są scanbody?

Najprościej mówiąc są to elementy pozwalające pobierać cyfrowe wyciski pod odbudowę protetyczną na implantach, dzięki którym uzyskujemy informację na temat pozycji implantu. Dzięki nim określona jest trójwymiarowa pozycja implantu w oprogramowaniu CAD na modelu cyfrowym.

Scanbody – zanim kupisz i wyślesz, dowiedz się, czy…

Dla cyfrowego technika dentystycznego projektowanie prac na implantach ze skanów wewnątrzustnych to nieraz nie lada wyzwanie. Dlaczego? Bywa, że nierzetelni przedstawiciele handlowi, którzy oferują rozwiązania cyfrowe do gabinetów stomatologicznych nie informują właścicieli tychże gabinetów:

1. Czy jest to scanbody do skanowania wewnątrzustnego, czy do skanowania w skanerze laboratoryjnym?

Zdarzają się sytuacje, że przedstawiciele sprzedają scanbody laboratoryjne jako wewnątrzustne. Teoretycznie i praktycznie nie ma problemu z zastosowaniem wewnątrzustnie scanbody laboratoryjnego i odwrotnie, ale powinniście być o tym poinformowani przez sprzedawcę, aby przekazać tą niezbędną informację do laboratorium.

2. Jaka jest długość scanbody?

Zazwyczaj jest kilka długości i to bardzo bardzo, ale to bardzo ważne, żebyście wiedzieli, jaką długość zastosowaliście podczas skanu i poinformowali o tym pracownię protetyczną.

Rada: kupcie lub weźcie tylko jedną długość, taką pośrednią, która nadaje się na odcinek przedni, ale nada się też do dokręcenia w odcinku bocznym. Ewentualnie maksymalnie 2 długości: ta najkrótsza do ekstremalnych przypadków w odcinku bocznym, i średnia lub najdłuższa do odcinka przedniego.

Długość scanbody nie tylko dobieramy do miejsca pozycji implantu, ale również do wysokości przezśluzówkowej. Im ona jest większa, tym wyższe scanbody powinniśmy wybrać. Tylko w taki sposób oprogramowanie laboratoryjne jest w stanie precyzyjnie odczytać pozycję implantu. W sytuacji, gdy ledwo sam wierzchołek wystaje ponad dziąsło, może okazać się, że zostanie źle spozycjonowany analog implantu w modelu cyfrowym. Tylko możemy sobie wyobrazić, jakie mogą być tego konsekwencje.

jaka długość scanbody

3. Jakie oprogramowanie CAD obsługuje dane scanbody?

Każde scanbody jest dedykowane do oprogramowania/oprogramowań CAD. Na przykład istnieją na rynku systemy implantologiczne, które nie posiadają scanbody pod Exocad i na podstawie skanów nie jest możliwe wykonanie pracy implantoprotetycznej lub Flo pod Atlantis obsłuży tylko i wyłącznie oprogramowanie w Szwecji, po tym jak wyślemy im skany. Można tu podać wiele innych przykładów w formie osobnego artykułu. Ważne, aby wiedzieć, czy element, którym jesteśmy zainteresowani, jest kompatybilny z naszym oprogramowaniem.

4. Jakie prace implantoprotetyczne jesteśmy w stanie wykonać na bazie tego scanbody ze skanu wewnątrzustnego?

Zazwyczaj słyszycie odpowiedź: wszystkie. Często bywa, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego W zależności od systemu implantologicznego wycisk cyfrowy ze scanbody może służyć do wykonania:

  • łącznika hybrydowego (wklejany na bazę tytanową – z przekierowaniem lub bez),
  • łącznika indywidualnego tytanowego (w formie premilla, Atlantis, Apollo itd.),
  • przykręcanych wielopunktowych prac(mosty na bazach tytanowych bezhexowych, mosty na multiunitach itp.),
  • prac przykręcanych pojedynczych hybrydowych (wklejane na bazę tytanową z przekierowaniem lub bez),
  • implantoprotetycznych prac pojedynczych i wielopunktowych do licowania,
  • belek i wielu innych.

To wszystko zależy od rodzaju scanbody, jak również od oprogramowania CAD.

stomatologia cyfrowa w polsce

5. Co zaznaczyć w danym oprogramowaniu w celu wykonania odpowiedniej pracy implantoprotetycznej?

W oprogramowaniu w pracowni protetycznej prace nie są nazywane “łącznikiem”, “koroną przykręcaną”, tylko symbolami, np. 4002, 5121. Wyjaśnień tych symbolów można szukać na forach internetowych, w artykułach specjalistycznych lub broszurach dotyczących systemu implantologicznego, niestety bardzo rzadko w dziale obsługi klienta danego systemu implantologicznego. Uwierzcie, nie jest to łatwe, a jest przede wszystkim czasochłonne. Przedstawiciel handlowy, który sprzedaje scanbody często przekierowuje do wielu specjalistów CAD. Po czym okazuje się, że oni nie dysponują do końca taką wiedzą i mogą podpowiedzieć, ale nie dają gwarancji.

6. W jaki sposób przykręcić scanbody w ustach pacjenta?

Często (nie zawsze) scanbody posiada na wierzchołku ścięcie, nacięcie, wypukłość itp. Nie bez powodu, ponieważ szczególnie w pracach z możliwością przekierowania śruby to właśnie ten kształt determinuje, w którą stronę możemy zmienić kąt. Jeśli okazuje się, że scanbody nie mieści się między zębami sąsiednimi, nie modyfikujcie ich na własną rękę, ponieważ dane scanbody nie będzie już nadawało się do skanowania, jak również dany skan będzie przekłamany. Właśnie dlatego są różne rodzaje (średnice i długości), aby poradzić sobie w najbardziej ekstremalnych przypadkach.

Najważniejsza kwestia!

Nie zapomnij poinformować laboratorium implantologicznego o nazwie systemu implantologicznego i jego platformy.

Pamiętajcie też, że tak jak z tradycyjnym transferem wyciskowym, tak samo ze scanbody powinniśmy zrobić zdjęcie RTG w celu sprawdzenia idealnego osadzenia części w implancie.

Rozwiązania problemów ze scanbody i współpracą na linii gabinet-pracownia

Gabinety współpracujące z pracownią DentalScan mają do wyboru następujące rozwiązania, które ułatwiają pracę:

✔️pracownia DentalScan zamawia dla gabinetu scanbody i zna odpowiedź na wszystkie pytania!

✔️zanim gabinet stomatologiczny kupi od przedstawiciela scanbody, przekaże numer telefonu do pracowni DentalScan, aby przedstawiciel zadzwonił do techników dentystycznych i odpowiedział na pytania powyżej;

✔️stomatolog może też przekazać technikom DentalScan odpowiedzi na powyższe pytania w formie pisemnej.

technik dentystyczny cad cam

Co jeśli technicy nie uzyskają odpowiedzi na powyższe pytania dot. scanbody?

Jeśli technicy nie znają szczegółów, nie oznacza to, że nie wykonają dla gabinetu pracy protetycznej. Kochają wyzwania, więc je podejmują, ale lekarz stomatolog musi mieć świadomość, że może być to kosztem:

  • czasu (zrobienie uzupełnienia może to trwać nawet miesiąc albo i więcej),
  • niedopasowanych uzupełnień (kilka przymiarek i kilka kompletnie niepasujących uzupełnień, próbowanie szukania błędu i rozwiązania)
  • straty materiału (próby wymuszają straty).

Pamiętajmy, że czas w cyfrowej stomatologii to ogromna zaleta – nie narażajmy siebie i pacjentów na jego stratę.

Dopiero zaczynasz przygodę z innowacjami w gabinecie? Zapoznaj się z informacjami w artykule Cyfrowa stomatologia – o co w ogóle chodzi? Krótkie wprowadzenie do technologii CAD/CAM dla niewtajemniczonych  Natomiast jeśli szukasz pogłębienia wiedzy w postaci szkolenia CAD CAM dla stomatologów i techników dentystycznych, zajrzyj do kalendarza szkoleń dla techników dentystycznych i stomatologów i zapisz się na kursy prowadzone przez specjalistów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera

[FM_form id="1"]
Facebook
Facebook