fbpx

Logowanietech. dent. Paulina Pokusa | 14.06.2018 | www.dentalscan.pl

Klasyfikacja mostów protetycznych ze względu na kontakt ze śluzówką – krótka ściąga

Klasyfikacja mostów protetycznych ze względu na kontakt ze śluzówką – krótka ściąga

Czym się różni przęsło siodełkowe od stożkowego? Które jest lepszym rozwiązaniem? Przypominamy klasyfikację mostów protetycznych ze względu na kontakt ze śluzówką i jego brak. Sprawdź najważniejsze informacje, które pozwolą Ci zaprojektować piękny uśmiech pacjenta z zachowaniem jego maksymalnego komfortu.

Klasyfikacja mostów ze względu na kontakt ze śluzówką

  • Przęsło siodełkowe – wklęsła powierzchnia kontaktu ze szczytową częścią wyrostka zębodołowego; powierzchnia od strony wyrostka nie pozwala na czyszczenie;
  • Zmodyfikowane przęsło siodełkowe – łączy estetykę i higienę, powierzchnie mezjalne i dystalne są jak najbardziej wypukłe, im większa wypukłość, tym łatwiejsze utrzymanie higieny – dotyczy to przednich zębów szczęki i żuchwy, trzonowców i przedtrzonowców szczęki. Kontakt z wyrostkiem zębodołowym w przypadku mostu w górnej szczęce powinien przypominać literę T;
  • Przęsło owalne (z ograniczonym pokryciem bezzębnego wyrostka) – wypukła powierzchnia dodziąsłowa umiejscowiona we wgłębieniu lub depresji tkanki miękkiej na wyrostku;
  • Przęsło stożkowe/jajowate/sercowate/pociskowe – tylko 1 punkt kontaktu pośrodku wyrostka zębodołowego, dotyczy bocznych zębów żuchwy.

Maksymalnie wypukłe przęsło z pojedynczym, punktowym obszarem kontaktu jest przęsłem najłatwiejszym do utrzymania w czystości.

Klasyfikacja mostów ze względu na brak kontaktu ze śluzówką

  • Przęsło higieniczne – dotyczy zębów trzonowych żuchwy;
  • Zmodyfikowane przęsło stożkowe – strona dodziąsłowa ma kształt łuku między elementami retencyjnymi.

Przęsła stożkowe na szerokich wyrostkach zębodołowych mogą zatrzymywać resztki pokarmowe. Przęsło higieniczne może być lepszą alternatywą w tym przypadku.

Żądny wiedzy na temat mostów w protetyce? Rozsiądź się wygodnie i włącz film szkoleniowy o projektowaniu zębów!

Zajrzyj też do naszego artykułu o Tajemnicach doskonałych mostów protetycznych, czyli jak projektować w zgodzie z naturą? 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera

[FM_form id="1"]
Facebook
Facebook