tech. dent. Paulina Pokusa | 25.06.2019 | www.dentalscan.pl
Uzupełnienia implantoprotetyczne vs skan wewnątrzustny – 6 ciekawych przypadków (cz. II)

W części I artykułu opisałam przypadki (3 uzupełnienia implantoprotetyczne) opierające się tylko na bazie skanów wewnątrzustnych – pojedynczego braku zębowego w odcinku przednim, braku zębowego w odcinku bocznym żuchwy oraz zaopatrzenia implantoprotetycznego bezzębnej szczęki. Pora na 3 kolejne przypadki!
Przypadek 4 – kształtowanie profilu wyłaniania pracą tymczasową pod pracę ostateczną
W przypadku stosowania implantów dentystycznych ogromną rolę w obszarze estetycznym odgrywa właściwe dopasowanie tkanek miękkich do wykonywanego uzupełnienia. Poza chirurgicznymi modyfikacjami obszaru dziąsła decydującą rolę odgrywa uzupełnienie tymczasowe. Poza odtworzeniem funkcji żucia uzupełnienie tymczasowe umożliwia aktywne ukształtowanie tkanki miękkiej wokół implantu, w celu stworzenia optymalnego profilu wyłonienia z dziąsła.
Dobór metody wykonania uzupełnienia tymczasowego zależy przede wszystkim od biotypu tkanek miękkich oraz ich wyjściowego obrazu klinicznego po odsłonięciu implantów. W celu uzyskania anatomicznej architektury tkanek miękkich, charakterystycznej dla odtwarzanego braku zębowego, wykorzystywana jest metoda dynamicznej kompresji.
Polega ona na modyfikacji kształtu uzupełnienia poprzez stopniowe dodawanie materiału kompozytowego z jednoczesnym korygowaniem powierzchni. Co więcej, istotne jest, aby powierzchnia korony tymczasowej (szczególnie powierzchnia przylegająca do błony śluzowej) była dokładnie wypolerowana. Ważne jest również, by nie sprzyjała odkładaniu płytki oraz nie drażniła otaczających tkanek miękkich, przez co mogłaby utrudniać proces gojenia.
PSSST… Analizę przypadków możesz również zobaczyć na kanale Dentalscan na YT. Nagraliśmy cykl filmów szkoleniowych dla dentystów i techników dentystycznych. Odcinek znajdziesz na końcu tego artykułu.
Przypadek 5 – łącznik indywidualny Atlantis i cementowana korona pełnoceramiczna
Wybór właściwego łącznika protetycznego stanowi jeden z najważniejszych etapów planowania uzupełnienia protetycznego wspartego na implantach dentystycznych. Możliwość użycia łączników indywidualnie projektowanych w technologii CAD/CAM pozwala wyeliminować wiele niedoskonałości rekonstrukcji protetycznych wynikających ze stosowania łączników standardowych.
Indywidualnie projektowane łączniki ATLANTIS pozwalają na stosowanie rozwiązań cementowanych, przykręcanych i mocowanych na elementach precyzyjnych we wszystkich najważniejszych systemach implantów. Łącznik ATLANTIS to znakomita podstawa, zapewniająca najlepszą funkcjonalność i estetykę.
Specjalista zaprojektował każdy łącznik indywidualnie za pomocą opatentowanego oprogramowania. ATLANTIS VAD to projekty komputerowe wspomagane przez ludzi. ATLANTIS CAD to projekty opracowywane przez ludzi, wspomagane przez komputery. Dzięki temu, że umiejętności CAD DentalScan są na bardzo wysokim poziomie, nasza parcownia protetyczna online została certyfikowanym laboratorium Dentsply Sirona.
Wykorzystanie produktów ATLANTIS w gabinecie i laboratorium dentystycznym zapewnia komfort pracy i pozwala na zwiększenie efektywności i zyskowności.
Przypadek 6 – pełna rekonstrukcja uzupełnieniami pełnoceramicznymi na zębach własnych i implantach
Pełna rekonstrukcja protetyczna i implantoprotetyczna stanowi niemałe wyzwanie w pracy każdego lekarza. Zastosowanie implantów jako elementów podporowych stało się niezwykle pomocne w planowaniu leczenia implantoprotetycznego w zależności od liczby wprowadzonych implantów, z zachowaniem właściwego protokołu zabiegowego, istnieje możliwość wykonania pracy osadzonej na stałe, spełniającej oczekiwania nawet najbardziej wymagających pacjentów.
Wsparciem, bez którego byłoby to trudne do zrealizowania, była technologia CAD/CAM. Umożliwia ona zeskanowanie i wyfrezowanie odpowiedniego kształtu nadbudowy protetycznej.
Opisana powyżej koncepcja wykonania uzupełnienia ostatecznego umożliwia uzyskanie doskonałego efektu końcowego przy minimalnym nakładzie czasowym i z uwzględnieniem wszystkich parametrów protetycznych.
Skany wewnątrzustne i pełna satysfakcja – udane uzupełnienia implantoprotetyczne
Przedstawione przypadki kliniczne dowodzą, że satysfakcjonujący pod względem estetycznym i funkcjonalnym efekt leczenia implantoprotetycznego jest możliwy do uzyskania, niezależnie od rozległości braków zębowych. Co warte jest podkreślenia, te wszystkie rekonstrukcje lekarz wykonał w nowoczesnej technologii cyfrowej, opierając się tylko na bazie skanów wewnątrzustnych. Pacjenci zostali zeskanowani kamerą wewnątrzustną i ich pliki przesłane do laboratorium stały się podstawą do zaprojektowania uzupełnień implantoprotetycznych.
Przeczytaj też: Cyfrowa stomatologia – o co w ogóle chodzi? Krótkie wprowadzenie do technologii CAD/CAM dla niewtajemniczonych