fbpx

Logowanie



Cyfrowy Wycisk | 01.10.2019

Festiwal Cyfryzacji, czyli dlaczego boisz się nowoczesnej protetyki?

Festiwal Cyfryzacji, czyli dlaczego boisz się nowoczesnej protetyki?

Nowe technologie wymuszają na nas potrzebę doskonalenia umiejętności technicznych i inwestowania w innowacyjny sprzęt. Dotyczy to również stomatologii i nowoczesnej protetyki  – stosowane do tej pory urządzenia i techniki wkrótce staną się niewystarczające. Z okazji Festiwalu Cyfryzacji przyjrzyjmy się wyzwaniom, które czekają na stomatologów, protetyków i techników dentystycznych w dobie przyspieszającej dygitalizacji. Dlaczego to tak istotne, aby być na bieżąco? Skąd lęk przed cyfrowym wyciskiem?

1 października 2019 rusza największe wydarzenie technologiczne w kraju – Festiwal Cyfryzacji. Jego celem jest pokazanie, jak digitalizacja wpływa na gospodarkę, rozrywkę i codzienne życie. Dynamiczne zmiany zachodzą również w branży stomatologicznej.

cyfryzacja w stomatologii

Cytat z raportu firmy Deliotte może nieco zaskakiwać. Pokazuje, że nie możemy pojmować cyfryzacji w stomatologii jedynie jako inwestycji w sprzęt, taki jak skanery wewnątrzustne i oprogramowanie komputerowe wspomagające leczenie. Digitalizacja to przede wszystkim inwestycja w kapitał ludzki, który ma dużo większy wpływ na rozwój przedsiębiorstwa niż kapitał finansowy i rzeczowy. Jak tłumaczy Dominika Banaszkiewicz, szefowa projektu Festiwal Cyfryzacji:

– Dzięki pracownikom firma ma szansę na stały wzrost i konkurencyjność, ponieważ udoskonalanie procesów czy poszukiwanie nowych kierunków rozwoju to najczęściej zasługa pomysłowego i zaangażowanego zespołu. […] To oni stanowią siłę witalną firmy, a ich praca przekłada się bezpośrednio na sukces projektu.

Jak wdrożyć rozwiązania cyfrowe w gabinecie?

Wdrożenie rozwiązań cyfrowych w gabinecie stomatologicznym i pracowni protetycznej wymaga fundamentalnych zmian w kulturze pracy. Cyfryzacja jest więc procesem, który w równej mierze dotyczy inwestowania w kapitał ludzki, co w technologię. Jak do zmiany podejść w rozsądny sposób?

Specjaliści zalecają, by odejść od myślenia o cyfryzacji jako koszcie i zmianie stopniowej. Właściciele gabinetów stomatologicznych i protetycznych, jak wszyscy inni przedsiębiorcy, powinni pojmować cyfryzację jako inwestycję i zmianę skokową. A skoro zmiana wykracza poza technologię, inwestorzy powinni zadbać o nabycie specyficznych kompetencji. Sam sprzęt, taki jak skaner wewnątrzustny, nie zapewni nam sukcesu, potrzebna jest jeszcze umiejętność jego skutecznej obsługi, czyli inwestycja w szkolenia CAD/CAM dla techników i stomatologów.

Strach przed zmianami

Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że analogowe prace protetyczne są lepsze od cyfrowych, a maszyny nigdy nie będą lepsze niż wprawiona ręka technika. Skąd błędne myślenie o cyfryzacji w stomatologii jako zagrożeniu dla specjalistów, a nie poszerzeniu możliwości leczenia? Oto odpowiedź:

cyfrowa technologia w stomatologii

Strach wynika więc z niewiedzy, a opuszczenie strefy komfortu w każdej dziedzinie życia jest problematyczne. Robotyzacja rodzi obawy przed zmianą rynku pracy i są to obawy uzasadnione. Jak czytamy na stronie Festiwalu Cyfryzacji:

W ciągu najbliższych 10 lat powstanie 50 mln nowych miejsc pracy, a zawód będzie musiało zmienić 400 mln osób.

Zmiana ta będzie nie tyle wynikiem zastąpienia człowieka przez roboty, co raczej przekształceniem specyfiki zawodu – technicy dentystyczni nadal będą potrzebni, nie do ręcznego tworzenia prac, lecz do obsługi skomplikowanych maszyn. Ich wiedza i doświadczenie wciąż będą niezbędne dla rozwoju nowoczesnej protetyki. Już dziś kompetencje cyfrowe są najważniejszym elementem pakietu umiejętności cenionych przez wiele laboratoriów protetycznych.

Cyfrowy wycisk przykładem pozytywnej zmiany

Warto zaufać cyfrowym rozwiązaniom w stomatologii też z innych względów. Urządzenia, takie jak skanery dentystyczne i oprogramowanie CAD/CAM w stomatologii:

  1. poszerzają możliwość wyboru ścieżki leczenia protetycznego, ortodontycznego itd.,
  2. uproszczają dotarcie do źródła problemu i rozwiązanie go,
  3. oszczędzają czas leczenia.

Do obsługi sprzętu zawsze potrzebny jest człowiek. Nikt go nie zastąpi. Jednak aby obsługa urządzeń była możliwa, cały zespół  – lekarz, technik, higienistka – muszą aktualizować wiedzę. Co ze specjalistami, które nie chcą podążać za rozwojem technologii? Pozostaną w tyle, aż rzeczywistość wymusi na nich konieczność nabywania umiejętności cyfrowych. Edukacja jest kluczem w tym procesie, ułatwiającym odnajdywanie się w coraz bardziej zinformatyzowanym świecie.

dlaczego boisz się nowoczesne protetyki

Misja Festiwalu Cyfryzacji

Misją Festiwalu Cyfryzacji jest właśnie edukacja społeczeństwa. Przez 10 dni w 12 miastach odbędzie się aż 28 wydarzeń informacyjno-rozrywkowych, takich jak  Business Insider Trends Festival, Przemiany 2019, Digital Summit, Digital Shapers, Filmteractive, Wolves Summit. To doskonała okazja, by zaktualizować wiedzę o technologicznych trendach i cyfrowej transformacji. Misją Festiwalu jest uświadomienie społeczeństwu, jak innowacje mogą poprawić komfort życia. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz w naszym kalendarzu szkoleń dla techników dentystycznych i stomatologów.

Lekarze – pionierzy e-usług

Jak wynika z raportu Ministerstwa Cyfryzacji z 2019 roku, grupą zawodową najchętniej korzystającym z internetu są lekarze − korzysta z niego aż 91% z nich!

− Praktycznie każdy lekarz używa dziś z internetu, ale też korzysta z usług, jakie oferuje administracja. − komentuje Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. − Przede wszystkim e-ZLA, którą wdrożył Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przed którą wiele osób nas ostrzegało, że to się nie uda, że to za wcześnie, a dzisiaj praktycznie 100 procent zwolnień lekarskich jest wystawiana w tej wygodnej elektronicznej formie.

To optymistyczne, że coraz więcej stomatologów i techników dostrzega szansę w nowych technologiach w gabinecie i nie obawia się nowoczesnej protetyki. Świętuj z nami Festiwal Cyfryzacji – pomożemy Ci zaktualizować wiedzę o cyfrowej stomatologii.

Przeczytaj też Cyfrowa stomatologia – o co w ogóle chodzi? Krótkie wprowadzenie do technologii CAD/CAM dla niewtajemniczonych 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera

[FM_form id="1"]
Facebook
Facebook