Redakcja | 29.07.2019
Cyfrowa stomatologia – o co w ogóle chodzi? Krótkie wprowadzenie do technologii CAD/CAM dla niewtajemniczonych

Wyobraź sobie, że ciężkie, gipsowe, analogowe modele uzębienia pacjentów zostały zastąpione lekkimi, łatwymi do przechowywania modelami cyfrowymi. Można je przesłać online na drugi koniec Polski i na drugi dzień otrzymać z pracowni protetycznej gotowe korony, licówki czy prace tymczasowe. Brzmi jak fantazja? Nic bardziej mylnego. To rzeczywistość, która jest dostępna w naszym kraju na wyciągnięcie ręki. Zobacz, czym jest cyfrowy wycisk i jak skorzystać z możliwości cyfrowej stomatologii.
Skaner wewnątrzustny – korzyść dla pacjenta i stomatologa
Dzięki rozwiązaniom nowoczesnej stomatologii nie musisz pobierać od pacjentów niekomfortowych wycisków analogowych, przesyłać ich do pracowni i tygodniami czekać na pracę protetyczną. Cyfrowe innowacje w stomatologii to ogromna oszczędność czasu, więc pacjenci chętnie z nich korzystają. Nowy uśmiech mogą uzyskać w zaledwie 2-3 dni.
Proces jest bardzo prosty:
Jako stomatolog skanujesz za pomocą wewnątrzustnego skanera stan uzębienia pacjenta. Uzyskujesz w ten sposób cyfrowy wycisk, który jest bezbolesny i nieinwazyjny dla pacjenta. Skaner jest częścią większego systemu, w którego skład wchodzi oprogramowanie i frezarka (nazywane w skrócie technologią CAD/CAM, gdzie CAD oznacza projektowanie, a CAM produkowanie). Jeśli posiadasz w gabinecie cały system cyfrowego projektowania protetycznego, możesz w ciągu jednego dnia uzyskać nowy uśmiech dla swojego pacjenta.
Zalety cyfrowej stomatologii
Zalet jest całe multum. Najważniejszą z nich jest to, że korony, licówki czy prace tymczasowe uzyskane metodą cyfrową nie różnią się ceną od uzupełnień pozyskiwanych tradycyjnymi metodami.
W tej samej cenie pacjent ma nowy uśmiech w znacznie krótszym czasie.
Jednak pacjent może cieszyć się w krótszym czasie nowym uśmiechem. Prace protetyczne charakteryzują się wysoką estetyką i harmonią, a materiały cyfrowej stomatologii są niebywale wytrzymałe. Programy komputerowe umożliwiają szczegółową analizę twarzy i kształtu przyszłych zębów. Pozwalają już na etapie klinicznym wyeliminować wiele błędów. Więcej o plusach skanera 3D przeczytasz tu: 7 zalet pracy ze skanerem wewnątrzustnym, które musi znać każdy stomatolog.
Ile kosztuje system protetyki CAD/CAM do gabinetu?
Koszt pełnego systemu CAD/CAM to nawet kilkaset tysięcy złotych, ale skaner wewnątrzustny możesz też wypożyczyć, co otworzy Ci drogę do cyfrowej stomatologii. Takie usługi oferuje na razie niewiele firm, np. DentalScan z Wrocławia. Plusem korzystania z usług pracowni protetyki online jest jej ogromne doświadczenie nie tylko w wypożyczaniu skanera, ale również w usługach projektowania, wyrabiania i charakteryzowania prac protetycznych. Lekarz nie musi umieć projektować uzupełnienia, lecz powierza to fachowcom. Jak to działa?
Masz kilka opcji współpracy. Jedną z nich jest wypożyczenie skanera i korzystania do woli z usług protetycznych. Skanujesz pacjentowi zęby wypożyczonym skanerem (technicy pokażą Ci dokładnie, jak to robić), opisany plik ze skanem przesyłasz do pracowni, a technicy dentystyczni zajmują się całą resztą. Już nawet na drugi dzień możesz otrzymać kurierem perfekcyjnie dopasowaną pracę protetyczną. To nie wszystkie możliwości współpracy. Więcej szczegółów można dowiedzieć się ze strony laboratorium protetycznego dentalscan.pl
Cyfrowa stomatologia – nie tylko protetyka
Cyfrowa stomatologia to nie tylko projektowanie licówek i odbudowy na implantach. Z wysokiej dokładności i łatwości wykonania cyfrowego wycisku korzystają takie dziedziny stomatologii jak ortodoncja czy pedodoncja (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o nowoczesnej stomatologii). Różnice w porównaniu z tradycyjnymi wyciskami z każdym rokiem się pogłębiają, dlatego kwestią czasu jest sytuacja, gdy cyfrowe wyciski staną się standardem w klinikach na całym świecie. Wniosek jest bardzo prosty. Warto już dziś wprowadzić gabinet w erę digital.