fbpx

Logowanietech. dent. Paulina Pokusa | 24.05.2019 | www.dentalscan.pl

Cyfrowa ortodoncja to kosmos możliwości! Poznaj zalety skanera 3D w ortodoncji

Cyfrowa ortodoncja to kosmos możliwości! Poznaj zalety skanera 3D w ortodoncji

Cyfrowa technologia jest obecna w naszym życiu niemal na każdym kroku. O jej zaletach w wielu aspektach nikogo już nie trzeba przekonywać. Kwestią czasu było wprowadzenie również w ortodoncji nowoczesnych cyfrowych rozwiązań, które swoją precyzją, szybkością działania i możliwościami obliczeniowymi zapewnią lekarzom i ich pacjentom nowy wymiar leczenia. Przyjrzyjmy się, jak użycie skanera 3D ułatwi pracę ortodoncie już na pierwszym etapie leczenia.

Ortodoncja jest jednym z tych działów stomatologii, któremu w aspekcie cyfrowych rozwiązań producenci poświęcili w ostatnich latach bardzo dużo uwagi. Takie urządzenia jak tomografy komputerowe, pantomografy cyfrowe, wewnątrzustne skanery stomatologiczne, nowoczesne obrabiarki CNC i specjalistyczne oprogramowanie do analizy i projektowania uśmiechów pacjentów to już w wielu klinikach na świecie normalna codzienność.

Plan działania skanera 3D w gabinecie ortodonty

  1. Zeskanowane w gabinecie zęby pacjenta są przesyłane na serwer. Stąd są zaciągane do specjalistycznego oprogramowania ortodontycznego.
  2. W programie model uzyskuje specjalne podstawy i następnie dokonywane są pomiary w 3D na zębach. Na ich podstawie wyliczane są różnego rodzaju wskaźniki potrzebne do prawidłowego zaplanowania leczenia ortodontycznego przez lekarza.
  3. Tworzona jest następnie wirtualna symulacja efektów leczenia – tak zwany set-up. Jeśli technik dysponuje tomografią komputerową pacjenta, to może ją nanieść na skan zębów. Dzięki temu przeprowadzając symulację leczenia ortodontycznego, widzi ustawienie korzeni zębów.
  4. Możliwości wirtualnej analizy zgryzu są bardzo duże i precyzyjne. To sprawia, że w bardzo krótkim czasie mamy dostęp do potrzebnych ortodoncie informacji. Po przejrzeniu planu leczenia istnieje możliwość wprowadzenia do niego modyfikacji. Plan leczenia zostanie zaktualizowany o wprowadzone zmiany.

skanera 3d w ortodoncji

Wirtualna symulacja leczenia ortodontycznego

W wielu przypadkach leczenia ortodontycznego ortodonta musi podjąć decyzję, czy dla osiągnięcia odpowiedniego efektu leczenia, konieczne będzie usuwanie niektórych zębów, czy też nie. Przeprowadzenie wirtualnej symulacji leczenia ortodontycznego informuje nas jednoznacznie, czy taka ekstrakcja będzie konieczna, czy nie. Dodatkową zaletę, jaką daje cyfrowa technologia w pierwszym etapie pracy, jest możliwość zobaczenia efektu końcowego jeszcze przed założeniem aparatu i rozpoczęciem leczenia.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj, jak analiza cyfrowa ułatwia pracę ortodoncie.

Zerknij też na film o cyfrowej ortodoncji z cyklu szkoleń online dla dentystów i protetyków. Znajdziesz w nim nie tylko treści z artykułu, ale też wiele więcej przydatnych informacji o wykorzystaniu skanera w gabinecie ortodontycznym. Niech moc będzie z Tobą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego newslettera

[FM_form id="1"]
Facebook
Facebook