tech. dent. Paulina Pokusa | 15.05.2019 | www.dentalscan.pl
Aparat stały czy nakładka Invisalign? Czyli jak analiza cyfrowa ułatwia wybór ortodoncie

Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Typu invisalign czy stały? Decyzję o metodzie leczenia wady zgryzu pacjent powinien podjąć razem z ortodontą, z którym ma dobry kontakt i do którego ma zaufanie. Tylko w takim przypadku można dobrać metodę leczenia dostosowaną do potrzeb danego pacjenta, która będzie bezpieczna, komfortowa i skuteczna. Zobacz, jak technologia cyfrowa może ułatwić pracę ortodoncie przy wyborze właściwego aparatu ortodontycznego.
Aparat stały w cyfrowej ortodoncji
Aparat stały to w pełni zindywidualizowany aparat. Oznacza to, że każdy jego element jest niepowtarzalny, wykonany indywidualnie dla konkretnego pacjenta i jego zębów. Dzięki indywidualizacji aparatu zęby można ustawić w sposób szczególny dla danego pacjenta, a także osiągnąć bardzo precyzyjne wyniki leczenia.
Jak w doborze aparatu pomaga cyfrowa technologia? Aparaty są dostosowane indywidualnie do każdego zęba, dzięki takim funkcjom jak oś szeroka i długa oraz kontur całego zęba. Lekarz ustala kierunek przesunięcia i wychylenia zębów, a następnie przygotowuje zestaw nakładek konkretnie dostosowanych do uzębienia danego pacjenta.
Cyfrowe aparaty są zaprojektowane do wytwarzania układów sił niezbędnych do uzyskania bardziej przewidywalnych ruchów zęba. Metoda ta polega na wywieraniu nacisku o odpowiedniej sile, miejscu i określonej długości czasu, tak aby zęby przemieszczały się na każdym etapie leczenia. Cechuje je to, że są bardziej precyzyjnie umiejscowione, co zapewnia odpowiednie działanie niezbędnych sił przy jednoczesnym usuwaniu interferencji.
Pacjent, który zdecyduje się na aparat stały musi liczyć się z mocno utrudnionym utrzymywaniem higieny przez wiele miesięcy. Jeżeli pacjent mimo wnikliwej instrukcji higieny i regularnej kontroli nie potrafi utrzymać czystości jamy ustnej, nie kwalifikuje się do leczenia aparatem stałym.
Invisalign – przezroczyste szyny w ortodoncji cyfrowej
Ból związany z leczeniem ortodontycznym może pojawić się podczas każdej terapii. Jednak wywiad z pacjentami i statystyki pokazują, że leczenie przezroczystymi nakładkami typu Invisalign jest przyjemniejsze i nie powoduje większego bólu zębów.
Podczas leczenia szeregiem szyn pozycjonujących zęby są „pchane” całymi powierzchniami nakładek. W przypadku aparatów stałych siły przenoszone są na ząb punktowo, przez zamek aparatu, dlatego aparat stały generuje dużo większe siły, przy mniejszym efekcie klinicznym. Z tego powodu leczenie nakładkami uchodzi za mniej bolesne.
Aparaty ortodontyczne przezroczyste przeznaczone są dla osób, które są uczulone na nikiel i klej kompozytowy stosowany w aparatach stałych. Wybierane są również przez pacjentów, którzy boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, takich jak podrażnienie dziąseł, zniszczenie szkliwa czy wyrywanie zdrowych zębów.
Zalety i wady przezroczystych szyn ortodontycznych typu Invisalign
Nakładki są przeznaczone do leczenia nawet skomplikowanych wad zgryzu, mogą być stosowane w każdej grupie wiekowej, począwszy od dzieci, młodzież, po osoby dorosłe.
Szyny są idealne do leczenia nawrotów wad zgryzu po zakończonym leczeniu ortodontycznym, silnych i mniej silnych stłoczeń, zamykania szpar oraz diastemy. Przy dobrej współpracy i wiedzy lekarza leczą wiele innych wad (zgryz krzyżowy, zgryz głęboki, przodozgryz). Metoda jest skierowana do pacjentów zdyscyplinowanych, którzy będą ściśle przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii czasu noszenia szyn. Efektywność leczenia zależy również od doświadczenia lekarza oraz technika dentystycznego.
Najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek 7 lat, ale większość osób nie odwiedza ortodonty do późnego wieku młodzieńczego.
Aparaty ruchome nie utrudniają utrzymania zębów w czystości. Nakładki pozwalają na normalne czyszczenie zębów, co jest zwykle bardzo skomplikowane przy tradycyjnym stałym aparacie. Nakładki wymagają mniejszej konserwacji, ponieważ wymieniane są co 2 tygodnie. Dzięki nakładkom nie dochodzi także do odwapnieni na wargowej powierzchni szkliwa.
Możliwość zdejmowania nakładek dla niektórych niezdyscyplinowanych pacjentów może być wadą, ponieważ nakładki zdejmuje się do jedzenia, a następnie po każdym posiłku należy oczyścić zęby i nie zapomnieć, aby z powrotem je założyć.
Czas i cena leczenia aparatami typu Invisalign oraz inne ważne kwestie
Cena leczenia aparatami przezroczystymi jest uzależniona od natężenia wady zgryzu. W planie leczenia ustala się szacowany czas, ilość etapów i koszt leczenia. Czas trwania kuracji jest różny u poszczególnych pacjentów i wynosi od 6 do 30 miesięcy. Zależy przede wszystkim od złożoności przypadku i od tego, jak często pacjent zakłada alignery i jaki ma tryb życia.
Leczenie przeźroczystymi nakładkami Invisalign jest z pewnością estetyczne, higieniczne, szybkie i prawie bezbolesne. Jest jednak jeden podstawowy warunek: pacjent musi być świadomy, zdeterminowany i konsekwentny. Po prostu musi nosić alignery według zaleceń lekarza. W innym przypadku terapia będzie nieskuteczna.
Nie wszystko, co słyszysz o aparatach ortodontycznych, jest prawdą.
Klamry nie uruchomią wykrywaczy metali. Podczas całowania nie można zablokować aparatów ortodontycznych. Aparat ortodontyczny nie zakłóca sygnałów radiowych. Noszenie aparatu ortodontycznego nie zwiększy Twoich szans na uderzenie pioruna. Nadal można bezpiecznie i skutecznie grać na instrumentach i uprawiać sport podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Faza stabilizująca w leczeniu ortodontycznym
Faza stabilizująca wyniki leczenia to bardzo ważna część terapii. Wymaga od pacjentów leczonych aparatami mobilizacji do noszenia aparatów retencyjnych według zaleceń lekarza. Podczas fazy retencyjnej zęby stabilizują swoją pozycję, a tkanki miękkie przebudowują się dostosowując się do nowego kształtu łuku zębowego.
Na zakończenie leczenia aparatem ortodontycznym przezroczystym dodatkowo pacjent otrzymuje nakładkę retencyjną, która ma pomóc w ustabilizowaniu zębów w nowej pozycji. Plan leczenia jest układany indywidualnie do każdego leczonego przypadku i w zależności od wady zgryzu pacjenta. Czas leczenia wad zgryzu aparatem ortodontycznym przezroczystym jest krótszy niż czas leczenia aparatem stałym. Aparaty retencyjne zapewniają dobre dopasowanie, a zwiększona siła pozwala na dokonywanie autokorekty niektórych niewielkich nawrotów.
Niestety, około 25% pacjentów noszących aparaty ortodontyczne musi je ponownie założyć, ponieważ nie noszą retainerów zgodnie z zaleceniami. Z tego powodu zęby zmieniają swoje położenie w oryginalną, krzywą pozycję.
Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź zalety skanera wewnątrzustnego w ortodoncji. Obejrzyj film z cyklu internetowych szkoleń dla stomatologów: